fbpx

Petpal

Yaş mamalar kedilerin az su tüketmesinden dolayı bazı veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.Evcil hayvan sahipleri ise her çeşit mamada olduğu gibi yaş mama tercihi yaparken de doğru tercih yapma konusunda zorluk yaşamaktadırlar. 

Proline,Royal Canın,patilife yaş kedi maması konusunda oldukça iyi markalardır. Doğru yaş mamayı bulup daha sonra ne miktarda vermeniz konusunda da tercih yapmanız gerekmektedir

yaş kedi maması

Kedilerde Yaş Mama İhtiyacı

Kedilerin sindirim sistemleri protein ağırlıklı beslenmelerine daha müsaittir.Kuru mamalarda yaş mamalara oranla daha az protein bulunmaktadır fakat bu markadan markaya değişkenlik gösterebilir.

Yaş mamalar içerdikleri su miktarlarından dolayı kediler üzerinde olumlu bir etki yaratır.Su tüketimi az olan kediler için yaş mama büyük bir su kaynağıdır.Su eksikliğinin yol açabileceği böbrek, idrar yolu ve genel sağlık durumu için önemlidir.Veteriner hekimlerin birçoğu kedilerin beslenmelerinde yaş kedi mamasının daha çok yer alması gerektiğini belirtirler.

Yaş Kedi Maması Ne Kadar Verilmelidir

Yaş kedi maması paketlerinin üzerinde, kedinize ne kadar vermeniz konusunda tavsiye bulunmaktadır buradan yardım alabilirsiniz veya daha önce kedi besleyen tecrübeli arkadaşlarınızdan, veteriner hekimlerden de destek alabilirsiniz.

Kedinize verdiğiniz yaş mamanın kedinizde kilo olarak değişim olduğunu gözlemlerseniz ölçümler de değişiklik yapmanız gerekebilir.Genellikle 90 gram olan bir kutu yaş mama kedinizin günlük ihtiyacını karşılayacak seviyededir fakat markalara göre değişiklilik gösterebilir.

Yaş Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaş kedi maması seçerken dikkat etmeniz gerekir çünkü piyasa da çok fazla yaş mama bulunur.Yaş mama alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar.

 • Kedinin ihtiyaçları : Kedilerin sindirim sistemi düzgün çalışması için kuru mamanın yanı sıra ıslak mama da tüketmelidirler.Yaş kedi maması tercihi yaparken kedinin cinsiyeti, yaşı ve sağlık durumu mutlaka dikkate alınmalıdır aksi takdirde kedinizde sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
 • Düşük proteinli yaş mamalardan uzak durulmalı: Kedilerin tükettiği gıdalarda protein miktarı oldukça önemlidir.Islak mama seçiminde protein miktarına dikkat edilmelidir.Karbonhidrat miktarı da oldukça az olmalıdır.
 • Yeterli Miktarda Su Barındırmasına Özen Gösterilmeli: Kediler sadece mamalarda bulunan et parçalarını değil mama sosunu da tüketmelidirler.İdeal yaş mamalarda sıvı oranları %75 civarındadır.Mama seçininde buna dikkat edini

Yaş Kedi Maması Faydaları Nelerdir ?

1)Su İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Yardımıcı Olur

Kediler çöl ikliminin yerlisi olan Afrika yaban kedilerin soyuna dayanmaktadırlar.Kökleri çöl iklimine dayandıklarından su içme alışkanlıkları oldukça azdır.Yaş mama bu sorun için ideal bir çözümdür.Ancak dikkat edilmelidir ki aşırı su tüketimi de  fazladan idrar çıkartmaya, böbrek sorunları ve hipertiroidizm  gibi hastalıkların habercisi olabilir.

2)Doygunluk Verir

Bilim insanları yaptıkları araştırmaya göre yaş mamayla beslenen kedilerin kuru mamaya oranla daha az kalori aldıklarını gözlemlemişlerdir.Yani yaş mama tüketen bir kedi %25 daha az kalori verdiği için kuru mamaya göre daha doyurucu olmaktadırlar.Yaş mamalar kuru mamaya oranla %60 daha nemlidir.

3)Besleyici Özelliği Yüksektir

Besleyicilik bakımından yaş mamalar ve yüksek kaliteli kuru mamalar kediler için idealdir.Bu iki çeşitte kedilerin farklı karakteristik yapılarına göre üretilmiş ve adapte edilmiştir.Yaş kedi mamaların kuru mamaya oranla besleyicilik bakımından daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.

4)Fazla Kiloları Engeller

Özellikle kısırlaştırılan kedilerin kilo alma meyili daha yüksektir.Yaş kedi maması ile kedinizin tüketimini daha iyi kontrol edebilirsiniz.Yaş mamalar miktarı kontrol etmenize olanak tanıdığından kedinizin sağlıklı bir kiloda kalmasını ve kedinizin obeziteye yakalanmasını engelleyebilirsiniz.

5)Sindirim Sistemi Açısından Sağlıklıdır

Kedilerin sindirim sistemlerini etkileyen farklı hastalıklar mevcuttur.Yaş mama tüketimi bu konuda olumlu bir etkiye sahiptir.Yaş mamayla birlikte su tüketimi de artacağı için idrar sorunları da azalacaktır.Yaş kedi maması sayesinde daha fazla idrar çıkaracaktır bu da böbrek taşı oluşmasını engelleyebilir.

Yaş Mamalar Sürekli Kullanıma Uygun mudur?

Besinsel değerleri yüksek olan yaş mamaların sürekli kullanımları uygundur.Fiyat olarak kuru mamalara oranla daha pahalı olan yaş mamalar sürekli tercih edilmesinin yanında takviye edici gıda olarak da tercih edilebilir.Yaş mamalar kolay sindirilebilir olması ve kedinizin tüyleri ile derisine çok iyi gelmesinden dolayı takviye gıda olarak kullanılabilir.Açıldığı zaman tüketilmesi gereken yaş mamalar kedinizin kabında uzun süre kalırsa zehirlenmeye yol açabilir.Çalışan biriyseniz sabah evden çıkıp akşam geliyorsanız kesinlikle kedinize yaş mama vermeyin.Paketi açılan yaş mamayı buzdolabında saklayınız ancak onu da en geç 3 gün içersinde tüketilmesine dikkat ediniz.Buzdolabından çıkarılan mamayı oda sıcaklığında beklettikten sonra vermeyi de özen gösterin.Soğuk ve sıcak gıda tüketmek kedilerin hoşuna gitmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et