Petpal

Köpekler Nasıl Sakinleştirilir?

Köpekler Nasıl Sakinleştirilir?

  Yabancı insanlar, gök gürültüsü, havai fişekler, arabalar, veterinere yapılan yolculuklar ve başka hayvanlar köpeğinizin korkmasına, gerilmesine veya telaşlanmasına neden olabilir. Köpeğinizin nasıl sakinleştirileceği ise duruma göre değişir. Muhtemelen bu konu hakkında bir fikriniz yoksa onu kucaklama yönünde bir davranışta bulunabilirsiniz. Ancak bunu yapmak yerine köpeğinize korkmamayı, kaygılanmamayı, telaşlanmamayı öğretmeniz daha doğru olabilir. Köpeğinizi sakinleştirmek için onun davranışlarını yorumlamak, biraz gözlem yapıp neye tepkili olduğuna karar vermek gerekir.

Köpekleri Sakinleştirmek

  Evcil hayvanınızın vücut dilini anlamaya çalışın. Köpeklerin vücut dili karmaşık olduğundan zaman zaman yanlış yorumlanabilir. Ayrıca her köpek kaygı veya korkuya kapıldığında farklı tepkiler verebilir. Korkmuş bir köpeğin agresif davranması ya da kaçıp saklanması oldukça normaldir. Köpeklerde görülen kaygı belirtileri de köpeğinizin davranışlarını anlamada size yardım edebilir.

Köpeklerde Kaygı Belirtileri

 • Kambur durma
 • Gözleri kaçırma veya göz bebeklerinin irileşmesi
 • Kulakların aşağı inmesi veya geriye yatması
 • Kaşların çatılması
 • İnleme
 • Sarılma ya da titreme
 • Terlemiş patiler
 • Bağırsak veya mesana kontrolünü yitirme

  Köpeğinizde yukarıdaki belirtiler varsa kaygıları vardır ve onu anlamak gerekir. Daha sonra ise kaygının kaynağını en aza indirmenizde fayda vardır. Köpeğinizde oluşan kaygının nedeni bir kişi ise evcil hayvanınızı başka bir odaya götürün. Eğer gök gürültüsü veya başka bir sesten korkuyorsa perdeleri ve panjurları kapatın, müzik açın. Köpeğiniz bir yere saklanmak istiyor veya kaçma gibi davranışlarda bulunuyorsa sesleri bastırmak için üstüne bir battaniye örtün. Unutmayın, köpeğinizi sakinleştirmek için nasıl davranmanız gerektiğiniz onun hangi sebepte dolayı korktuğu ya da kaygı yaşadığına bağlıdır. Örneğin yüksek seste onu başka bir odaya almanız bir sonraki aynı senaryoda köpeğinize oranın daha güvenli olduğu hissini verecektir.

Köpeğiniz Korkuyorsa Dikkatini Dağıtın

  Köpeğiniz korktuğu zaman, onun dikkatini dağıtmak iyi bir çözüm olabilir. Hatta onun için köpek ödül kemikleri gibi yararlı bir şey vermek daha iyi olabilir. Stresli, kaygılı ruh hailini neşeli bir duruma çevirir. Köpeğinizin dikkati dağılır ve o kaygıları da atlatmasına yardımcı olur.

  Her köpek farklı karaktere sahiptir. Bu yüzden her köpek de farklı şekilde okşanmaktan hoşlanır. Bazıları hafifçe sevilmekten hoşlanırken bazıları da sertçe sevilmekten keyif alır. Siz de köpeğinizin sevdiği şekilde onu okşayın. Önce kafasından başlayın sonra omurga ve kalçasına kadar ilerleyerek sevin, okşayın. Göreceksiniz bunu defalarca yaptığınızda köpeğiniz nasıl da sakinleşecek.

  Bazı eğitimcilere göre köpeğinizin korktuğu anda ödüllendirilmesi onu sürekli olarak korkmaya kaygı duymaya itebilir. Bu yüzden zaman zaman onun korku ve kaygılı davranışlarını görmezden gelmek gerekir.

  Klasik müzik dinletmek de köpekleri sakinleştiren uygulamalar arasındadır. Köpek sahiplerinin ve barınakların çoğu köpekleri yatıştırmak için alçak sesle klasik müzik dinletirler.

Köpeklerin Kaygısı Nasıl Önlenir?

  Birçok köpek uzmanına göre aşırı kaygılı, çabuk heyecanlanabilen veya çabuk korkabilen köpeklerin yetersiz eğitimden kaynaklı bu durumlarda olduklarını düşünür. İyi eğitilmiş bir köpeğin bu davranışları kolay kolay göstermesi beklenmez. Bu yüzden siz de gerek veterinerde gerek ise başka yerlerde bu tür sorunlarla karşılaşmamak için onu eğitmelisiniz.

  Köpekler sahibini de sürünün bir üyesi olduğunu düşünür. Yani sahiplerinin kaygılı veya korku dolu olduğunu hissederse benzer tavırlar takınır. Eğer sizde huzursuzluk varsa bunu köpeğinize belli etmemenizde yarar vardır. Derin bir nefes alıp, içinizden sayarak hafif hafif nefesinizi vererek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Müzik

Müzik, köpeklerin kalp hızlarını ve ayakta durma, havlama gibi strese bağlı davranışlarını azaltır. Klasik müziğin köpeklerin ruh hallerini sakinleştirmeye yardım ettiği biliniyor ama araştırmalara göre köpeklerin favori müzik türleri reggae ve soft rock.

Yani bir daha ki sefere Bob Marley veya Jon Bon Jovi dinleyeceğiniz zaman hoparlörünüzü açıp köpeğinizin de sizin kadar zevk aldığından emin olabilirsiniz.

Feromon

Emziren anne köpeklerin yavrularını sakinleştirmek için salgıladığı hormon feromonun sentetik versiyonları içeren çeşitli ürünler satın alabilirsiniz. Köpek yatıştırıcı feromonların köpekleri veteriner ziyaretleri, araba yolcuğunu, sahibinden uzak kalma gibi birçok durumda sakinleştirdiği görülmüştür.

Kahkaha atmak

Köpekler de insanlar gibi eğlendikleri zaman kahkaha atarlar. Başka bir köpeğin kahkahasını duymak evcil hayvanınızın hırçınlığını alabilir. Siz de evcil hayvanınızı sakinleştirmek için köpek kahkahasını taklit etmeyi öğrenebilirsiniz.

Spor yaptırın

Köpeğinizin aktif olması sadece sağlığı için çok önemli olmakla kalmıyor ayrıca sıkıntıdan çıkan kötü davranışları engellemeye yardımcı oluyor. Köpeklerinize günde 30 ila 180 dakika arası egzersiz yaptırmaya çalışın.

Bir top ya da sopa atmayı deneyin, bisikletinizin yanında koşturun, yüzmeye ya da rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkarın. Ne yaparsanız yapın, sizin ve köpeğinizin keyif aldığı bir şey olduğundan emin olun.

Zihinsel egzersiz

Bu köpeğinizin sıkıntıdan hırçınlaşmasını engellemenin harika bir yoludur. Evcil hayvanınızı yeni mekanlara götürü, yeni insanlarla ve köpeklerle tanıştırın. Onlara yeni bir oyuncak alın, ödül mamalarını evinizde veya bahçenizde saklayarak oyuna dönüştürün.

Başka bir seçenek de köpeğinizi bir eğitim kursunu kaydetmektir. Profesyonel köpek eğitmenleri size köpeğinize öğretebileceğiniz farklı oyunlar ve hareketler için birçok fikir verecektir.

Masaj

Masajın acı ve stresi azaltma, kan dolaşımını geliştirmek, esnekliği arttırmak ve toksinleri vücuttan atmak gibi birçok yararı vardır. Bunların yanı sıra köpeğinize masaj yapmak birlikte samimi vakit geçirip sevildiğini hissettirmek için de harika bir yoldur.

Lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı bir köpeğin kalp atış hızını azaltabilir ve sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Seyahat kaygısı olan köpekleri bir araba yolcuğunu öncesi sakinleştirmeye yardımcı olur.

Lavanta yağını köpeğinizin matına, battaniyesine veya kulübesine birkaç damla dökün. Yutulduğunda zehirli olabileceğinden yağı doğrudan kürklerine uygulamayın.

Bakım yaptırma

Akşamları köpeğinizin kürkünü fırçalamak gün içindeki yorgunluğunu atmasına yardımcı olur. Ayrıca rahatsız edici olabilecek kene, pire ve cilt rahatsızlıkları için hızlı bir denetleme yapmak için de iyi bir fırsat.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et