Petpal

Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar?

Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar? sorusuna açıklık getirelim, Kedi ve köpeklerin zaman zaman yaralandığını görmüşüzdür. Bu yaralanmalardan sonra da sevimli dostlarımı o bölgeleri yalarlar. Peki kedi ve köpekler yaralarını neden yalarlar?

Kedi ve Köpeklerde Yaralanma Sonrası Bölgede Görülenler

  Yara, deride ya da bir organda doku bütünlüğünün bozulması anlamına gelmektedir. Yaralı bölgenin iyileşmesi ise organizmanın herhangi bir yerinde oluşmuş doku bütünlüğünün bozulmasına karşı kan dolaşımı oluşturarak, dokunun iyileşmesini sağlamaktır. Bu süreç dokunun orijinal yapısının tekrar oluşumu ya da dokunun orijinalinden farklı bir şekilde onarımıyla sonlanır.

 

Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar? Organizma yaranın şekline, büyüklüğüne, oluşumuna ve lokalizasyonuna göre çeşitli tepkiler verir. Daha sonra iyileşme süreci de buna göre şekillenir. Fakat temelde verilen tepkiler hemen hemen benzerdir.

  İlk olarak doku harabiyeti oluşan bölgedeki ölü dokuların temizlenmesi,

  Yaranın olduğu bölgede oluşan doku yıkımı ile yeniden hücre üremesinin ve bölgesel damarlaşmanın sağlanması,

  Yaranın olduğu bölgede elastikliğin tekrar sağlanması, yaranın uç kısımlarının birbirine yaklaşması ve yaranın küçülmesi

Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar

  Organizma bu süreci farklı yöntemlerle yönetebilir. İlk olarak yaralı bölgedeki doku harabiyeti giderilmelidir. Daha sonra bölgedeki muhtemel enfeksiyon ajanlarına karşı tedbir alınmalıdır. Bunun için beyaz kan hücrelerini, özellikle de makrofajları hızla yaralı bölgeye sevk eder. Bir sonraki süreçte yaralı bölgenin yeniden imarı sağlanmalıdır. Olası enfeksiyonlara karşı mücadelenin daha güçlü yapılabilmesi için yara çevresinde kılcal damarların genişlemesi ve bölgedeki kan akımının arttırılması gerekir. Bunu yapmak da bir çeşit protein olan Histamin’e kalacaktır. Histamin vücudun bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

  Vücuda giren yabancı patojenlere cevap verirken beyaz kan hücrelerinden bazofilleri ve mast hücrelerini üretir. Yaranın olduğu bölgede histamin varlığı kılcal damarları kan hücrelerine daha geçirgen hale getirir. Böylece enfeksiyonlarla mücadelede rol oynar. Hastanın yani kedi veya köpeklerin iyileşme sürecine kaşıntılarla birlikte müdahil olması yeni oluşan dokuyu zedeler, iyileşmenin zamanını uzatır. Genelde de sorunsuz iyileşmeyi önleyip, yaralı bölgede istenmeyen yara dokusunun oluşmasına veya bölgenin enfekte olmasına neden olur.

  Aslında tükrüklerin antiseptik etkisi vardır. Yani kedi ve köpeklerin yaralı bölgelerini yalamaları bölgede enfeksiyon oluşmasının önüne geçer. Bu yüzden evcil hayvan sahipleri arasında yaraların yalanarak iyileştiği yönünde bir inanç vardır. Fakat yara iyileşmesinde kaşıntıya bağlı olarak yaranın ısrarla ve şiddetle kedi veya köpekler tarafından yalanması, dişlenmesi, patileri ile kaşıması ve eşyalara sürtünmesi istenmez. Bu durum yaralı bölgede oluşan kolejen yapının tahrip olmasına ve yaranın yeniden tazelenmesine sebep olur. Bu da sorunsuz iyileşmeye engel olur. Çoğu zaman da enfeksiyonla birlikte bölgenin skar dokusuyla kapanmasına sebep olur.

  Kedi ve köpeklerde yaralanma sonrasını veteriner hekimin yönetimine bırakmak yaranın iyileşmesi, sorunsuz ve hızlı olmasına olanak sağlar. Başka bir sağlık sorunu olmayan hayvanlarda operasyon sonrası ayılan dikişlerin, yaralı alanın yerine göre 4 ile 12 günde alınması gerekir. Sıklıkla oynanan yaralarda iyileşme süreci daha uzun ve sıkıntılı olur. Ağrı döneminde ortaya çıkabilecek muhtemel sorunlar da operasyonun ve hekimin başarısını gölgeleyebilir. Yaralanan kedi veya köpeklerin postoperatif adı verilen dönemi iyi yönetilmeli ve hastanın yara iyileşmesine müdahil olması önlenmelidir.

Yaralar Nasıl İyileşir?

Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar? sorusundan sonra yaraların nasıl iyileştiği konusunu inceleyelim. Hastalık nedeniyle ya da keskin bir maddenin cilde teması sonucu oluşan kesik oyuk ya da zedelenmeler “yara” olarak tanımlanır. 

Bir yaranın iyileşmesi üç evrede gerçekleşir. İlk olarak; yaralanma sonrasında inflamasyon aşaması gerçekleşir. İnflamasyon, tahriş ya da yaralanma durumunda enfeksiyon oluşma ihtimaline karşı vücudun verdiği doğal tepkidir. İnflamasyon aşamasının ardından çoğalma aşaması gelir. Bu aşamada fibroblastlar, keratinositler ve perisitler olarak adlandırılan yeni hücreler ortaya çıkar. Bu hücreler gelişmeye ve büyümeye başar. Ardından ise hasarlı dokuların yerini alırlar. Son evrede ise cilt dokusu daha elastik sağlıklı deri hücreleri ile yer değiştirir ve yaranın iyileşmesi tamamlanmış olur. 

Yalama Davranışı Aşırıya Kaçmamalı 

Kedi ve köpeklerin kendi yaralarını da yalayarak tedavi etmeye çalışması alışılagelmiş bir durumdur. Köpekler ve kediler ciltleri tahriş olduğunda ya da vücutlarında yaralar oluştuğunda içgüdüsel olarak yalama davranışı gösterirler. Bu yaralarının ya da vücutlarındaki tahribatın daha hızlı iyileşmesinde, derinin eski sağlığına daha hızlı kavuşmasında rol oynayan bir yöntemdir. Fakat; kimi zaman yarayı iyileştirme isteğiyle başlayan bu içgüdüsel davranış, kaşıntı gibi faktörlerin etkisiyle aşırıya kaçabilir. Yarayı ısırma, kaşıma gibi davranışlar da devreye girdiğinde yaranın iyileşmesinin aksine tekrar tekrar açılması ve cildin daha çok tahrip olması söz konusu olacaktır.

Yapılan araştırmalarda kedi ve köpek tükürüklerinin antiseptik etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. O halde sadık arkadaşlarımız yaralı bölgelerini yalayarak bir nevi enfeksiyon oluşumunu engellemektedir. Bazı hayvanseverler bu tür yaraların sadece yalanarak geçtiğine inanabilir. Ancak bu tamamen batıl bir inançtır ve veteriner kontrolü gerektirir. Üstelik yaraların iyileşme sürecinde yaraların şiddetli bir şekilde yalanması, kaşınması, dişlenmesi ya da eşyalara sürtünmesi de zararlıdır. Yaralı bölgedeki kolajen yapının tahrip olmasına neden olan bu hareketler ayrıca yaranın tekrar şekillenmesine sebep olacaktır. Kedi ve Köpekler Yaralarını Neden Yalarlar? sorusuna bu makalemizde cevap vermiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et