fbpx

Petpal

Kedi maması seçimi yaparken çok fazla unsur bulunur.Kedi mamaları ilk görüşte fiyat olarak pahalı gibi görünse de uzun vadede hem kedinin sağlığı için hem de veteriner masraflarınızın azalması açısından mamalar önemli bir etkiye sahiptir.

Bu yüzde kedilerin temel beslenmelerini en iyi şekilde karşılayan, doğal katkı maddeler ile desteklenmiş, kimyasal içermeyen mamaları tercih etmelisiniz. Proline kedi maması kedileriniz için ideal bir tercih olabilir.

 

Kedi maması

Yavru Kedi Maması Önerisi

Yavru kediniz sütten kesildikten sonra evinizdeki katı mamalara alışırken sorun çıkarmadıysa bu durum yavru kedi için iyi bir durumdur.Katı mamaların yavru kediler için kaliteli olması önemlidir.Kaliteli mamalar  yavru kediniz için gerekli olan besin değerlerini içermektedir.

Labortuvar ortamlarında oluşturulan bu mamalar yavru kediniz için uygundur.yavru kedi mama önerisi olarak birçok marka olsa da daha önce tecrübeli kişilerden veya veteriner hekimden destek alabilirsiniz.

Yavru kediniz büyüme aşamasındayken besin ve protein ihtiyacını doğru şekilde karşılamanız gerekmektedir.Yetişkin kedilere kıyasla ekstra protein, yağ, vitamin mineral içeren mamalara ihtiyaç duyacaklardır. Bu yüzden yetişkin kedi mamalarını yavru kedinize vermeyin çünkü uzun vadede gelişimini engelleyebilir.

Yavru kedilere katı mama verdiğinizde dikkatli olmanız gerekmektedir.Yavru kediler 6 aylık olana kadar günde 4 öğün beslenirler.Öğün sayısı kedi büyüdükçe düşecektir.Öğün sayısı 10 aylık olduğunda öğünü 2 öğüne düşürebilrsiniz.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kedi maması seçimi yaparken çok fazla unsur bulunur.Kedi mamaları ilk görüşte fiyat olarak pahalı gibi görünse de uzun vadede hem kedinin sağlığı için hem de veteriner masraflarınızın azalması açısından mamalar önemli bir etkiye sahiptir.

Bu yüzde kedilerin temel beslenmelerini en iyi şekilde karşılayan, doğal katkı maddeler ile desteklenmiş, kimyasal içermeyen mamaları tercih etmelisiniz.

Kedilerde Farklı Yaşam ve İhtiyaca Göre Mama Seçimi  

0-12 aylık yavru kedileriniz bu dönemde kedileriniz için  büyüme ihtiyacına uygun şekilde hazırlanan özel kuru yavru kedi mamaları ile beslenmek zorundadır.Besin değerleri yüksek olan mamalar yavru kedinizin vücutlarının gelişmesi için gerekli olan vitamin ve minareleri içerdiğinden sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için gereklidir.

1-7 yaş arasında bulunan kediler yetişkin kedi olduklarından bu yaş aralığında enerji ihtiyaçları ortaya çıkar.Bu yüzden  kas gelişimlerini sağlayabilecek protein açısından zengin bir kedi maması ile beslenmesi kilo almalarını engeller.

7 yaş üzerindeki kediler için özel üretilen mamalar yaşlılık etkilerini geciktirici içeriklere sahiptirler. Rahat çiğnenmesi için de tanecikli yapıdadırlar.

Kedinizin Alması Gereken Temel Besinler Nelerdir ?

Kedilerin en temel besin kaynakları et-balık-tavuk-hindi vb.kümes hayvanlarından protein, taurin, vitamin, minarel, yağ asitleri, enzimler ve su iken pirinç, buğday ve mısır gibi karbonhidrat maddeleri mamalar içersinde yer alıyor olsa da kediler için karbonhidrat ihtiyacı pek yoktur.

 

Kediniz İçin Mama Seçerken Kriterler Nelerdir ?

1)Sağlık Sorunları ve Kilo

Mama seçimi yaparken en çok dikkate alınması gereken konulardan biri kedinizin sağlık sorunlarının olup olmamasıdır.Kilolu bir kediniz varsa kilo vermesine yardımcı olacak mamaları tercih etmeniz gerekir.Sağlık sorunları ile ilgili beslenmeler de veteriner hekime başvurmanız daha doğru olacaktır.

2)Kedinizin Yaşı

Kediler yavruluk döneminden yaşlılık dönemlerine kadar hayatlarının her anında farklı besinler almaya ihtiyaç duyarlar.Bu nedenle mama seçimi yaparken etiketleri mutlaka okumanız gereklidir.Bu sayede kedinize uygun yaş aralığında mama alabilirsiniz.Yavruu kediler, veteriner hekimin yetişkin mamaya geçiş yapmanızı söyleyene kadar yavru kedi maması ile beslenmelidir.1-7 yaş aralığında olan kediler yetişkin kedi mamaları ile beslenirken ,Yaşlı kediler ise 7 yaşından sonra kıdemli kedi mamasına geçiş yaptırılmalıdır.

3)Kedinizin Cinsi

Her kedi cinsi farklılık gösterir.Kedi maması üreticileri bunun için kedilerin aktivite seviyelerine göre protein içeren ,kemik sağlıklarını geliştirmeye yönelik olan omega-3 barındıran veya kedilerin çene yapılarına uygun kedi mamaları üretmektedirler.Böylelikle her cinse özel hazırlanan bu mamalar işinizi kolaylaştıracaktır.

4)Kedinizin Aktivite Düzeyi

Kedinizin harcadığı enerjiye göre mama seçimi yapmalısınız.Kedilerin mamalardan aldıkları besin ve kaloriler onların hareket kabiliyetlerini tam anlamıyla kullanabilmelerini sağlamaktadır.

5)Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık 

Kedilerde kısırılaştırılma sonrası mama seçimi önemli rol oynar.Kısırlaştırılan kediler kilo almaya meğillilerdir.Bu operasyon sonrası kedinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmelisiniz fakat bunu bir anda değil zamanla yapmanız daha uygundur.Kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamaları düşünebilirsiniz.

.

Daha Ucuz Markaları Tercih Etmek

Genellikle maddi durumu olmayan kişiler veya mamaya yüksek miktarlar ödemek istemeyen kişiler ucuz mama arayışına girmektedirler.Ama mama da ucuza kaçayım derken kedinizin sağlığını bozabilir ve veteriner masrafları çıkartabilirsiniz.Kediler ihtiyaçlarını karşılayana kadar yemeye meyillidirler dolayısıyla ucuz miktarda aldığınız mamaların içersinde ki karbonhidratın çok olması kedinizin doyum sağlayana kadar mamayı tüketeceği anlamına geliyor.Yani hızlı bitecek olan bu ucuz mamalardan aslında daha fazla almanız gerekecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et