fbpx

Petpal

Kedi kumu, kediniz için evinizde olması gereken en önemli ürünlerden biridir.Doğada, ihtiyaçlarını toprak alanları kullanarak gideren kediler, ev yaşamlarında bu ihtiyaçlarını kedi kumları sayesinde karşılamaktadırlar.

 

Evinize kedi aldığınız zaman yanında mutlaka kedi kumu, kedi kumu kabı, kedi kumu küreği de almış olmanız gerekir çünkü kedinizi ilk eve getirdiğiniz zaman yapmanız gereken kedi kumunu kedi kumu kabına koyarak kedinizi kedi kumuna koymalısınız bu sayede kediler yeni bir ortama girdiklerinde tuvaletlerini nereye yapmaları gerektiklerini öğreneceklerdir.

 

Aksi takdirde kediniz ilk anın şokuyla evin herhangi bir yerine tuvaletini yapabilir.Doğru aletlerle ilk anda kedinize bu eğitimi verirseniz kediniz tuvalet eğitimini hızlıca öğrenecektir.

 

kedi kumu

Kedi Kumu Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli ?

Kedilerin ruh ve beden sağlıklarını, kedi kumu temizliği ile doğru orantılıdır.Her zaman temiz bir kuma sahip olan kediler daha enerjik, mutlu ve sağlıklıdırlar.Bu yüzden kumu değiştirirken yapılan temizliğe dikkat etmelisiniz.Kumu temizleme sıklığı idrar yapılması, idrarın asidik durumuna ve koku yapmasına göre farklılık gösterebilir. 

Piyasa da birçok marka ve fiyata kedi kumu bulunsa da fiyat ve kalite açısından proline markaları oldukça iyi bir markadır. Kedi kumu ne kadar sürede değiştirilmeli diye soranlara kısaca şöyle anlatabiliriz.

1)Kediniz için kaliteli bir kedi kumuna sahip olmak onların mutluluğu açısından önemlidir.Birçok kedi kumu markası olsa da petpal ailesi olarak Proline marka kedi kumunu sizlere önermekteyiz.

2.Kumunuz ne kadar temiz olursa, parazit ve bakterilerin sonucu evde oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

 3.Kediler  oldukça titiz hayvanlardır, kedi kumu temiz olursa kediler evin herhangi bir yerine dışkı bırakmazlar.kediniz için kaliteli bentonit,kristal yada organik kedi kumlarını tercih ediniz.

 4.Kedi kumunu doğru zamanlarda değiştirilmezse ve temiz olmazsa kediler de davranış bozukluğu ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilir.

 5.Kedi kumunun düzenli temizliği, hayvanlardan insanlara dışkı yoluyla bulaşan toksoplazma gondii paraziti riskini en aza indirmektedir.Bu parazit kedi dışkısına enfekte olarak dış ortama ordan da yiyeceklere bulaşmaktadır daha sonra da insanlara geçer.Sağlıklı ev ortamı için Proline Ever Clean , Pisi Pisi  markalarını kullanabilirsiniz.

7.Kedi kumunun her daim temiz olması kedilerde tuvalet alışkanlığı kazanması konusunda önemlidir.

Kedi Kumunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kedi kumunun fiyatları oldukça değişkendir bu yüzden bütçenize uygun seçim yaparken özelliklerini incelemelisiniz.Çok yüksek bütçeye sahip değilseniz ilk etapta uygun fiyatlı kumları kullanarak başlayabilirsiniz daha sonra kedinizin zevkine uygun olarak kumunuzu değiştirebilirsiniz.Çünkü kedi kumunu seçerken kedinizin mizacı önemlidir.

Eşelenmeyi seven bir kediniz varsa tozsuz kedi kumunu veya sık sık tuvalete çıkan bir kediniz varsa patilerini korumak için tozsuz ince taneli kedi kumunu tercih edebilirsiniz fakat bazı kediler ince taneli kumu beğenmeyip iri taneli kumları tercih etmektedirler.Toz ve tane boyutları seçim yaparken dikkat edilmesi gereken konulardandır bunun yanında kedi kumunun sıvı emme kapasitesi yani kumun absorbe edebilme özelliğinin iyi olması gerekir aksi takdirde kumun ömrü kısalırken evinizde kokular ortaya çıkmaya başlar. Proline marka kumlar kediniz için daha uygun olabilir. 

Kediniz İçin En Uygun Kumu Nasıl Seçersiniz ?

Kediler dışarda dışkılarını gizlemek için kuma veya toprağa gömerler ev ortamında bu duruma en yakın olay kedi kumudur bu sayede kediniz içgüdüsel olarak dışardaymış gibi rahatlıkla ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

Piyasa da her bütçeye uygun kedi kumunu bulabilirsiniz ancak sizin için kaliteli ve sağlıklı bir kedi kumu mu ? Yoksa ucuz fiyatlı olması mı ? Önemli öncelikle buna karar vermeniz gerekmektedir.Kediniz açısından bakmak gerekirse kedi kumunu alırken kesinlikle içinde kimyasal içeriklerin olmadığı ; doğal kedi kumlarını tercih etmelisiniz. Proline kedi kumu markası tercih edilebilir bir markadır.

Bunu yaparken de tozlu ve ince boyutlarda ki kumları değil granül boyutları daha kalın olan kumları tercih etmeniz kedi sağlığı açısından önemlidir çünkü tozlu kumlar kediler de solunum yolu problemlerine yol açarken evinizde de pati izleri olacağından temizlik açısından sorun yaratabilir.

Kum seçerken kumun absorbe etme özelliğinin yüksek olması gerekir kedinizin idrarının hızlı emilirse eviniz de koku oluşumu engellenecektir.Eğer kumunuzda değil de kum kabınızda problem yaşıyorsanız, kedinizin dışkısını genellikle kum kabının dışına veya evin herhangi bir bölümüne yapmaya başlayacaktır. 

Kediniz seçtiğiniz kumu kabullenirken zorlanabilir.Bu durumu ancak deneme yanılma yoluyla çözebilirsiniz eğer doğru kumu bulursanız kumu değiştirmeniz pek tavsiye edilmez.


Kedi Kumu Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir ?


Kedi kumları çeşit olarak doğal, organik ve silika – kristal kedi kumları adı altında üç ana grupta incelenebilir.

1.Doğal Kumlar; Bu grupta ki kedi kumları madenlerden çıkarılan bentonit , diatomit ve sepiolit’dir. Maden olarak çıkan bu kumlar çeşitli işlemlerden sonra satışa sunulmaktadır.

•Bentonit ; Topaklaşabilme özelliğine sahip olan bu kedi kumları en yaygın kullanılan kumdur.

•Diatomit ; Bu kedi kumu topaklaşma yapmaz fakat sıvı emme kapasitesi yüksektir.

•Sepiolit (Sepiyolit) ; Su ve nem tutma kapasitesi oldukça yüksektir.Topaklaşma özelliği yoktur.

2.Organik ; Bu türde ki kumlar çam talaşı,mısır ve buğday vb.ürünlerden elde edilen kedi kumlarıdır.Kediniz ve çevreniz için en sağlıklı kumlardır.Bu malzemeler basınç altında sıkıştırılarak hazırlanır.%100 doğaldır.Topaklaşma özelliği olmayan bu kumların kullanımı zordur. 

3.Silika ; Kristal kum olarak bilinen bu kedi kumları silisyum dioksit minarelerini içerir.Sıvı emme oranları çok yüksektir.Her taneciği kendi ağırlıklarının 2 katı sıvı emme kapasitesine sahiptirler.Bu da koku oluşumlarını en aza indirmelerini sağlar.

Hafif ve kolay taşınabilirler ancak tozsuz olanları tercih edilmelidir tozlu olanları kedi solursa sağlık sorunları ortaya çıkabilir.Bentonit, sepiyolit gibi doğal kumlarda da aynı sorunlar ortaya çıkabilir.Özellikle bentonit gibi taşlaşma hızı yüksek olan kumların tozları daha risklidir.

4. Karbon Tanecikli ; Doğal kedi kumları arasında içeriğine aktif karbon tanecikleri katılarak hazırlanmaktadır.Genellikle bentonit madenlerinden üretilmektedir.Topaklaşabilme özelliğine sahip olan bu kumlar içersinde bulunan aktif karbonlar sayesinde kokunun hapsedilmesini sağlar.Tercih edilme sebebi de budur.

5.Parfümlü; Bu tür kedi kumları bentonit veya sepiyolit vb. kumlara pudra kokusu , sabun kokusu gül, portakal ve lavanta gibi kokuların eklenmesiyle hazırlanmaktadır.Koku kedinizin hoşuna gitmezse başka kokuları da deneyebilirsiniz.

Kedi Kumları Nasıl Kullanılır?

Kum kabınızı ve kumunuzu seçtikten sonra adet üzerinde ki yazıları mutlaka okumalısınız.Kedi kumları konusunda çeşitlilik olduğundan her kumun kullanımı farklıdır.

•Hangi kedi kumunu seçerseniz seçin kum kabı içersinde 5-7 cm yükseklik olacak şekilde kum koymalısınız.Bu boşluk kedinin kum kabı içersinde rahat eşelenebilmesini sağlar.

•Kullanılan kum bentonit tarzı kumsa ; kediniz kullandıktan sonra topaklaşma meydana gelir bu yüzden düzenli olarak topaklaşan atıkları kum kabından alıp yerine aynı miktar da kum koymalısınız.İlave edilen kum ile eski kumu karıştırmak size ayda bir kere kum kabını boşaltıp temizlemenize yardımcı olacaktır.

•Seçilen kum sepiolit ( sepiyolit ) kum ise,kedi kumu kullandığında sıvıyı hızla emer ve topaklaşır fakat bentonit kumundan farklı olarak taşlaşma olmaz.Topaklaşma kümelenme şeklindedir.Beyaza yakın bir renkte olan bu kum içersinden katı atıkları ve idrar yapılan bölgeyi kolayca ayrıt edip alabilirsiniz fakat o kısım nemli olarak kalabilir.

•Seçilen kum diatomit kumu ise; Kedi kumu kullandıktan sonra sıvıyı emer ancak topaklaşma olmaz.Katı atıklar temizlendikten sonra kalan yerlerde nemlilik ve alta sızmalar olabilir.Bu nedenle kum eklenmesi kumun ömrünü uzatacaktır.

• Seçilen kum silika kum ise ; Kediniz kullandıktan sonra katı atıkları kum kabından almanız yeterli olacaktır.Sıvı atıkları emme gücü yüksek olan bu kumlarda kürek yardımı ile kumu karıştırırsanız kumun ömrünü uzatırsınız ayrıca koku oluşumunu da önlemiş olursunuz. Silika kumu renk değiştirmeye başladığında kumu değiştirmeniz gerekmektedir.Ömrü uzun olan bu kumların ortalama kullanım süreleri bir ay gibidir ancak kedinin tuvalet kullanımına göre farklılıklar gösterebilir.

• Seçilen kum pelet kum ise ; kedinizin kumu kullanımından sonra atıkların temizlenmesi gerekir.%100 organik olan bu kumların yüksek emme kapasiteleri olsa da topaklaşma özellikleri yoktur.Sıvıyı emen taneler dağılır.Bu yüzden kullanımdan sonra alınması gerekmektedir aksi takdirde diğer tanecikler de nemlenmektedir.Genellike meşe, çam gibi doğal aromalara sahip ağaçlardan veya mısır koçanlarından üretilmektedir.Doğal olması kokuları önlemeye yardımcı olur.

•Genellikle ne tür seçerseniz seçin fakat kediniz ve sağlığınız için tozlu kumlardan uzak durun.

•Kum kabı daima yemek alanından uzak durmalıdır çünkü yemek yedikleri alanda ihtiyaç gidermeyi sevmezler.

• Birden fazla kedi varsa kedi kumları da farklı olmalıdır.

•Kediniz kumu etrafa çok dağıtıyorsa kedi kumu paspası kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et