Petpal

Kedi Kısırlaştırma

Sorumlu bir kedi sahibi olarak, kedinizi kısırlaştırmak, yapacağınız en önemli kararlardan biridir. Kediler hala yavru iken cinsel olarak olgunlaştığı için, veterinerinizle mümkün olan en kısa zamanda tartışılması gereken bir karardır.

Kısırlaştırma Nedir?

Hayatınızı masum can dostunuzla huzurlu ve sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız kısırlaştırma tam da bu noktada hem onun hem de sizin için göz ardı edilemeyecek bir konu. Doğasının gereğini yaşamasını istiyorsanız ve kısırlaştırmanın bunu bozacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü hayvanlardaki çiftleşme isteği tamamen türünün devamını sürdürmesi için içgüdüsel olarak yapılan bir davranış şekli, yani insanlardaki gibi duygusal ya da fiziksel hiçbir yanı yok. Üstelik kısırlaştırma ile onun yaşam kalitesini artıracak ve ömrünü uzatacaksınız. Özellikle dişi kedilerde arka arkaya gerçekleşen bilinçsiz hamilelikler dişiyi oldukça yıpratıyor. Doğası düşünüldüğünde ise size evinizde hayat arkadaşlığı ederken zaten artık doğasının dışında bir yaşam sürecek.

Kısırlaştırma ayrıca rahatsız olabileceğiniz birçok davranışı da ortadan kaldırıyor. Kızgınlık dönemlerinde erkek kedilerin evin belirli yerlerini işaretlemesi, dişi bulmak için evden kaçması veya evdeki eşyalara zarar vermesi, kavgaya yatkın olması, dişi kedinizin miyavlayarak kapılara tırmanması, gergin ve agresif tavırlar sergilemesi gibi birçok rahatsız edici davranışı her kızgınlık döneminde sürekli olarak tekrar tekrar yaşamak zorunda kalmayacaksınız. Tüm bunlar sadece sizi değil onu da rahatsız ediyor. Her kızgınlık döneminde eş bulamama ve çiftleşememe kaygısı yüzünden büyük bir stres yaşıyor ve mutsuz oluyor.

Kısırlaştırmanın faydaları

 • İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinin yanı sıra, kısırlaştırma aynı zamanda belirli hastalıkların ve sosyal olmayan davranışların riskini azaltmaya da yardımcı olur.
 • Kısırlaştırma, kedilerde üreme hormonun üretimini azaltır, erkek kedilerde işaretleme ve bölgesel mücadele gibi davranışları ve dişi kedilerde aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışları önemli ölçüde azaltır, bu da kedilerde yaşam süresi beklentilerini önemli ölçüde artırarak kavga ve yaralanmalar sırasında bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.
 • Dişi bir kedinin kısırlaştırılması, kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ve metritis dahil olmak üzere yumurtalık ve uterus hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve ayrıca meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini azaltır.
 • Erkek kedilerde, kısırlaştırma kanser de dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini ortadan kaldırır ve testosteronun neden olduğu hastalıkların (örneğin prostatit, perianal adenomlar, perineal herniler ve benign prostat hiperplazisi) riskini azaltır.

Dişi veya erkek fark etmeksizin; Operasyon öncesi ne yapılmalı?

Kedinize cerrahi girişimden yaklaşık 12 saat öncesinden itibaren kedinize mama vermemelisiniz.  Kedinizin geçmişinde herhangi salık sorunu varsa veya genetik her hangi bir problemi ya da hastalığı varsa mutlaka veterinerinizle paylaşınız.

Operasyon

Kısırlaştırma operasyonu erkek kedilerde testislerin, dişi kedilerde ise yumurtalıkların ve rahmin alınmasıyla gerçekleşen anestezi altında yapılan bir operasyondur. Kısacası kedinizin üremesini durdurmak amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Yabancı kaynaklarda dişiler için “spaying”,  erkekler için ise “castration” kelimesi ile tanımlanıyor. Üreme organlarındaki farklılık literatürdeki karşılıklarını da değiştiriyor.

Her ne kadar kısırlaştırma önemli bir ameliyat olsa da, rutin olarak kabul edilir ve komplikasyon riski düşüktür. Kediniz normal olarak operasyon günü eve gönderilir ve görünür dikişlere sahip olabilir veya olmayabilir.

Operasyondan sonra

Kedinizin davranışında büyük bir değişiklik fark ettiğinizde kedi doktoru uzmanı veya davranışçısı ile görüşmeniz gerekebilir.

Enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardım etmek için kedinizi ameliyattan en az üç gün sonra kapalı tutmaya çalışın. Herhangi bir kızarıklık veya şişlik veya yara etrafında herhangi sıra dışı akıntı fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmanız önemlidir.

Erkek kedilerin ameliyattan sonra genellikle hiç dikişi olmaz. İlk 24 saat boyunca biraz uykulu olsalar da, normal yaralayıcı yollarına oldukça hızlı bir şekilde geri dönme eğilimi gösterirler.

Dişi kedilerin ameliyatı daha karmaşık olduğundan dişi kedilerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. İlk birkaç gün boyunca onları nispeten sessiz tutmak ve yüzeylere sıçramasını önlemek, vücut dokusunun iyileşmesi için zaman tanıyacaktır.

Kısırlaştırılmış Kedilerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kısırlaştırılmış Kedilerde Beslenme

Kısırlaştırılmış kedilerin normal kedilere göre besinsel ihtiyaçları oldukça farklıdır.  Kısırlaştırma sonrası, kedilerde kilo alımı gözlenebilir çünkü; metabolizmayı düzenleyen cinsiyet hormonlarında düşüş şekillenir. Bu düşüş özellikle kedilerin metabolizma hızının azalmasına ve buna bağlı kilo alımlarının şekillenmesine neden olur. Ayrıca kısırlaştırma sonrası kedilerin iştahı %17’den fazla artarken, enerji ihtiyacı ortalama %30 azalır. Bu nedenle kısırlaştırılmış kediler, kısırlaştırılmamış olanlara oranla 3,4 kat daha fazla kilo alma riskine sahiptirler.

Kısırlaştırma sonrası, kedilerde idrar taşı oluşabilir çünkü; ideal ağırlığının üzerinde olan kediler daha az hareket ederler ve su içme oranları da düşük olabilir. Bu durum kedilerin idrarlarının daha konsantre olmasına, dengesiz PH oranına dolayısıyla idrar taşlarının şekillenmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak kısırlaştırılmış kediler, kısırlaştırılmamış olanlara oranla 3,5 kat daha fazla sitruvit taşı oluşturma, 7 kat daha fazla okzalat taşı oluşturma riskine sahiptirler.

Kısır kedi mamaları kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılayan oldukça düşük kalorili mamalardır. Kısır kedi mamaları aynı zamanda düşük fosfor, magnezyum, kalsiyum içermesi bakımından idrar yollarında taş oluşumunu engeller. Fosfor, magnezyum ve kalsiyum taş oluşumu tetikleyen minerallerdir. Kısır kedi mamalarında fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça düşük miktarda bulunmaktadır. Kısır kedilerin yüksek besin ihtiyacı bulunduğundan kısır kedi mamaları oldukça fazla protein içermektedir. Kısır kedi mamaları aynı zamanda sindirilebilirliği yüksek içeriğe sahiptir.

Petpal mamalarından kısırlaştırılmış dostlarımıza özel olan Econature Sterilised Tavuklu, Hills +7 Tavuklu, Hills Kısırlaştırılmış Ton Balıklı, Hills Sterilised Kısırlaştırılmış Tavuklu, N&D Düşük Tahıllı Tavuk Ve Narlı, N&D Tahılsız Tavuklu Narlı mamalarına üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kedi kısırlaştırma fiyat 2022 araştırmalarımızın sonucunda ulaştığımız bilgilere göre dişi bir kediniz var ise bu kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 500 ila 800 lira civarında bir çok değişkene bağlı olarak oynamaktadır. Kısırlaştırmak istediğiniz evcil hayvanınız erkek kedi ise 350 ile 500 arasında bir ödeme yapmanız ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Siparişi yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görüntü
 • SKU
 • Verim
 • Fiyat
 • Stok
 • Kullanılabilirlik
 • Sepete Ekle
 • Tanım
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek bilgi
 • Öznitelikler
 • Özel nitelikler
 • Özel alanlar
Karşılaştırma çubuğunu gizlemek için dış'ı tıklatın
Karşılaştırmak
İstek listesi 0
İstek listesi sayfasını aç Alışverişe devam et